Odborný portál pro starosty a zastupitele

Národní plán obnovy pomáhá s digitalizací


Česká republika v rámci Národního plánu obnovy zažádala EU o 179,1 miliard Kč. Použije je na podporu reforem, aby udržela krok s ostatními evropskými státy. Vzniká tu tak příležitost, jak se posunout směrem vpřed.

Co je Národní plán obnovy?

Jak přesně bychom mohli vymezit Národní plán obnovy? Rozumí se tím strategický dokument, jehož prostřednictvím ČR žádá EU o finanční příspěvek. Z unijního rozpočtu se peníze rozdělí prostřednictvím Nástroje pro oživení a odolnost. Tento nástroj je hlavním prvkem projektu Evropské unie na podporu investic nazvaného Next Generation EU. Plán samotný pak obsahuje cíle a milníky, které ukazují pokrok v jejich plnění.

Logo Národního plánu obnovy, zdroj: NPO

Pilíře Národního plánu obnovy

Národní plán obnovy se skládá ze 6 pilířů, přičemž hned tím prvním je Digitální transformace. Na tento pilíř chce Česká republika čerpat z Unie lehce přes 28 miliard Kč. Mezi nejvyšší cíle tohoto pilíře patří podpora kyberbezpečnosti firem společně s digitalizací a modernizací státní správy.

Jedním z důvodů vytvoření tohoto pilíře je ulehčení a zefektivnění komunikace mezi občanem a samosprávami. Zlepšení těchto dvou oblastí vede k větší spokojenosti jak občanů, tak radnic či úřadů. K té dál například přispívá i pohotovost komunikace. Možnost spojit se s někým, kdo občanovi poradí při zařizování nejrůznější agendy, a to třeba i o víkendu v noci, je k nezaplacení. Díky pokroku a moderním technologiím je tato vize naštěstí pro občany i veřejnou správu a samosprávy již realitou. Mohou se totiž v klidu spojit s automatickým informačním asistentem, takzvaným chatbotem. Jeho přínos však netkví pouze v časové úspoře. Automatický informační asistent dokáže i pomoci zefektivnit zaměření radnic. Dosahuje toho vytvořením přehledného reportu, o kterém jsme napsali článek na našem blogu.

Vizualizace prvního pilíře Národního plánu obnovy, zdroj: iRozhlas

Digitalizace státu a jeho modernizace nabírá s Národním plánem obnovy na obrátkách. Skýtá zajímavé příležitosti, které by mohly usnadnit život jak obyvatelům naší země či vaší obce, tak přímo i vám.

Zdroje: NPO, Ministerstvo průmyslu a obchodu, iRozhlas

Modernizace vaší samosprávy na dosah

Zaujal vás článek a rádi byste také svou samosprávu modernizovali? Můžeme vám s tím pomoci. Náš automatický informační asistent je krokem kupředu a je připraven jít rychle do akce. Vše jednoduše bez instalací, stahování či registrací. Více podrobností a zajímavostí se dozvíte na nezávazném webináři zdarma. Stačí vyplnit krátký formulář pod článkem. Můžete nás rovněž sledovat na sociálních sítích. Uvítáme vás na našem Facebooku a LinkedIn, kde informujeme o důležitých novinkách. Budeme se těšit!

Jan Ružička

Jednatel ve firmě šéfbot s.r.o.

Firma šéfbot se zabývá tvorbou komunikačního nástroje chatbot. Mezi stovky jejich klientů patří mimo jiné také ty největší tuzemské organizace. Snaží se chatboty dělat tak, aby vždy byli orientováni na výsledek, byli chytří a přinesli návštěvníkům webových stránek přidanou hodnotu, protože náš cíl je stejný – spokojený uživatel.

Jste starosta nebo zastupitel? Rádi vám s tímto tématem pomůžeme!