Odborný portál pro starosty a zastupitele

CMS systém

Systém na správu webových stránek


Když vám budeme stavět web, pro správu obsahu vám nabídneme Content Management System (CMS) Merlin. Náš vlastní! Kouzelně jednoduchý, ale zároveň příjemně adaptabilní. Pod jeho zdrojovým kódem je podepsaný náš hlavní vývojář Vašek Kalaš. Přečtěte si, proč Merlina přivedl na svět a co mu vložil do vínku.

Počátky Merlina sahají až do roku 2002. Tehdy nebylo na trhu moc použitelných CMS, a tak začal Vašek psát pro své stránky vlastní jednoduchý redakční systém. Z počátku toho uměl velmi málo, ale bylo to přesně to, co potřeboval. Smyslem jeho existence bylo co nejvíce zjednodušit a zrychlit výrobu nových webů a umožnit uživatelům jednoduchou obsluhu. A to Merlin splnil do puntíku. Nejen tehdy, v dobách digitálního středověku, ale i dnes.

Vývoj CMS, aneb Merlin v kouzelnické škole

Zprvu ho Vašek využíval pro správu obsahu jednoduchých textových stránek, ale postupně bylo potřeba naučit Merlina i správu obrázků, souborů, uživatelů a samozřejmě obsahu pro weby a e-shopy. Vznikaly tedy nové moduly, pomocí kterých bylo možné to všechno obsluhovat. 

Vzhledem k tomu, že si CMS psal víceméně pro sebe, vycházel z reálných potřeb jeho klientů a těm taky Merlina průběžně přizpůsoboval. Vždycky ale myslel na to, aby se do vývojové verze dostaly jen ty funkce, které jsou užitečné pro všechny. Moduly nebo funkce, které byly šité na míru konkrétního zákazníka, nasazoval jen u něj. Toto se snažíme dodržovat dodnes. Výsledkem je relativně jednoduché CMS, které neobsahuje hromadu zbytečností. Jeho moduly jsou obecně použitelné a univerzální.

Díky tomu jsme Merlina úspěšně nasadili na relativně malé weby, jako je třeba kartageco.cz nebo geodet-ricany.cz, ale i na velké firemní weby, jako je ccs.cz. Ani kovářova kobyla nechodí bosa – na CMS Merlin běží i Pixmaní firemní prezentace. 

Důvěrná známost

Není naší ambicí, aby Merlin konkuroval rozšířeným systémům jako je Joomla, WordPress či Drupal. Je to systém, který nám umožňuje efektivně obsluhovat weby a e-shopy, které pro klienty tvoříme. Přesně víme, co a jak v něm funguje, a umíme tak rychle reagovat na nejrůznější potřeby klientů. V případě potřeby ho umíme jednoduše přiohnout nebo doplnit o moduly, které klient vyžaduje. Merlin je živoucí organismus, který se stále vyvíjí. Potřeby dnešních webů jsou úplně jiné než před 15 lety a my se neustále snažíme Merlina rozvíjet tak, aby práce s ním byla intuitivnější a rychlejší.

Abychom byli při vývoji nových webů opravdu efektivní, připravili jsme si vedle CMS Merlin do zásoby i obecně pojatý front-end obsahového webu a e-shopu. Je napsaný tak univerzálně, že ho dokážeme snadno, často pouze na úrovni html šablon, upravit podle potřeb konkrétního klienta. 

Naším cílem není CMS, které bude umět všechno, na co si vzpomenete. Snažíme se vytvořit co nejjednodušší systém, který nám bude pomáhat uskutečňovat vize našich klientů s maximální efektivitou.

Milan Průcha

Jednatel ve firmě PIXMAN s.r.o.

Firma PIXMAN se zabývá vývojem webových stránek a aplikací. Se svými 7 projektovými týmy se starají o blaho klientů z řad korporací a samospráv. Tvoří ucelené digitální prezentace s cílem 100 % dostupnosti pro čtenáře a maximálního komfortu pro správce obsahu.

Jste starosta nebo zastupitel? Rádi vám s tímto tématem pomůžeme!